Lymfatická masáž - její důležitost

Lymfatický systém tvoří jedinečnou součást naší imunity a pomáhá zajišťovat obranyschopnost organismu. K nejdůležitějším prvkům tohoto systému patří slezina, brzlík, kostní dřeň, lymfatické cévy a uzliny.
 
Lymfatický systém je složen z lymfatických cév, přes které teče lymfa, a z lymfatické tkáně. Z tohoto specifického druhu tkáně jsou vytvořeny všechny lymfatické orgány. Rozeznáváme tzv. centrální (thymus a kostní dřeň) a periferní lymfatické orgány (slezina, lymfatické uzliny a další). Lymfatická tkáň se skládá z buněk lymfocytů, plazmatických buněk a makrofágů, přičemž obě patří k základním stavebním prvkům naší imunity.
 
Vztah imunitního a lymfatického systému:
 
Klíčovou funkcí lymfatického systému je jeho působení v rámci imunitního systému. Vytváří ideální prostředí pro tvorbu a zrání lymfocytů. Na tomto procesu se podílejí jak thymus (tzv. Dětská žláza), který je funkční již od narození, ale například i lymfatické uzliny, které fungují jako filtr protékající lymfy, ničící bakterie, viry i poškozené buňky.
 
Z hlediska fungování imunity je důležité, že v tomto procesu vznikají B-lymfocyty, které se následně mění na protilátky nazývané specifické imunoglobuliny. V lymfatických uzlinách se vyskytují i tzv. paměťové buňky, které při setkání s vhodným antigenem dokáží vyvolat imunitní odpověď. A v neposlední řadě zde najdeme i T-lymfocyty, které přímo zneškodňují nebezpečné buňky.
 
Kdy signalizuje lymfatický systém zdravotní problémy?
 
Lymfatický systém najdeme v podstatě v celém lidském organismu, počínaje střevy a žaludkem, přes krční mandle až po slezinu. Lymfatické uzliny jsou rozmístěny po celém těle na klíčových místech, což mu umožňuje systému sledovat rodící se zdravotní problémy. Prvním znakem bývá zvětšení podkožních mízních uzlin až tak, že jsou hmatatelné. Toto zvětšení může mít na svědomí banální infekce, ale i závažné onkologické onemocnění.
 
Pokud máme bolestivé uzliny v průběhu několika dní, není třeba podléhat obavám. Jde o běžnou reakci lymfatického systému na infekci. V případě nebolestivého zvětšení, které trvá delší dobu, bychom už měli zostřit pozornost. K objasnění velikosti a množství zvětšených uzlin na krku, v tříslech nebo v podpaží následně slouží ultrazvukové vyšetření a další diagnostika. Při podezření na závažnější onemocnění lze definitivní diagnózu stanovit pouze histologickým vyšetřením po chirurgickém odběru uzliny.
 
Lymfatická masáž:
 
Ověřeným způsobem posilování lymfatického systému je masáž. Mnohé ženy si často mylně myslí, že lymfatická masáž pomáhá při redukci tělesné hmotnosti, ale zhubnutí je ve skutečnosti pouze vedlejším účinkem pročištěného lymfatického systému.
 
Kostní dřeň, slezina a imunitní systém.
 
Zajímavou součástí lymfatického systému je tkáň nazývaná kostní dřeň. Najdeme ji přímo ve struktuře některých velkých kostí. Hraje velkou roli při tvorbě červených a bílých krvinek a krevních destiček. Krvinky jsou přitom zásadní pro fungování imunitního systému. Například tzv. B-lymfocyty, vznikající v kostní dřeni, vytvářejí obranné látky proti bakteriím.
 
Jinou funkci má v lymfatickém systému slezina - je jedním z hlavních filtrů krve. V případě, že je slezina zdravá, je skryta hluboko v těle, avšak během nemoci dovede narůst až tak, že ji můžeme nahmatat. V rámci filtrování krve slezina likviduje červené krvinky i další abnormální tělíska, plovoucí v krvi. Pomáhá tak našemu organismu zbavit se škodlivých bakterií.
 
Projevy lymfatického systému bychom neměli podceňovat, protože mohou signalizovat i vážné nemoci, například lymfom. Pokud kdekoliv na těle najdeme například zvětšenou lymfatickou uzlinu či krční mandle, a to bez zjevné souvislosti s předchozí infekcí, je lepší navštívit lékaře a nechat se důkladně vyšetřit. Včasná diagnostika a správná léčba zvyšuje šance pacientů na vyléčení v případě, že by šlo o vážnější onemocnění.
 
Autor článku:
MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
klinický imuno-praktický sportovní imunolog
 
zdroj: https://imunita.sk/clanky/kat-imunita/Imunita-a-lymfaticky-system/